fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 42920 | Medlemmar: 179238

Kom ihåg mig

Diskussionsforum Athletic Bilbao

Välkommen till Athleticforumet

Registrera ditt nick redan idag för att undvika att det missbrukas.

Här snackar vi fotboll i allmänhet och Athletic Club i synnerhet!

Inlägg om Baskiens självständighet, ETA och andra politiska inlägg samt reklam för managerspel online kommer att ovillkorligen raderas!

P.g.a. de senaste spaminläggen kan enbart registrerade användare skriva på forumet.

Innan du ställer din fråga här, läs gärna vår FAQ!

Besök gärna vårt trådforum, La Catedral


ANNONS:
CROSS Du måste vara inloggad för att kunna kommentera.
Är du inte medlem? Klicka här för att registrera dig.
Spara   
  Athletic Tippa nästa match Athletic-Barcelona 2017-10-28 20:45 Barcelona    
TOTALT 14483 INLÄGG. JUST NU 0 INLOGGADE.
Athletic Namn: Nervión
Sänt: 2014-01-29 18:15
Personligen njuter jag av Atleticos fotboll. Ett av de lag som jag tycker spelar underhållande defensiv fotboll. Den är intensiv och planenlig match efter match vilket är imponerande. Europa League-finalen i Bukarest är det mest smärtsamma exempel på detta. 10 man i eget straffområde och en fiskande Falcao... Pang pang pang!
1 Tumme upp Citera
Athletic Namn: Tzara    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2014-01-29 17:50 Ändrat: 2014-01-29 18:03:26
Hoppas Athletic tar fram en stor jävla sambatrumma ikväll och elegant trummar över Atletico - ett lag jag för övrigt hyser lite ambivalenta känslor för. Det är lätt att sympatisera med att de som underdogs utmanar toppen i både Spanien och Europa med jämförelsevis små medel, skuldtyngda och ekonomiskt lytta som de är. Å andra sidan, som ngn redan varit inne på, spelar de cyniskt med efterslängar och tjuvnyp. Paradoxalt nog är det jag inte sympatiserar med kanske nödvändigt för att, i deras fall, nå det jag sympatiserar med.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Tzara    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2014-01-29 17:36
Tokenito som man säger i de svenska delarna av Bilbao.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Tzara    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2014-01-29 17:34
I Valverdes trupp till dagens match är det bara Token som saknas - han är skadad och väntas vara borta en månad. Å andra sidan får han väl inte ens plats på bänken när laget är friskt och utan avstängningar. Lite synd ändå! Han är fin fan.
Tumme upp Citera
Atlético Namn: Postiga...
Sänt: 2014-01-29 16:28
Nervión/
Instämmer, kommer med största sannolikhet bli en intressant tillställning!

Dina förväntningar låter även rätt. Skador på Tiago, Oli & Arda gör att Atlético helt plötsligt står utan någon spelare som kan hålla i bollen en längre period. Detta i sin tur leder med största sannolikhet till att Atleti kommer vänta ut Athletic i större delar av matchen för att sedan endast gå på kontringar, med blixt och dunder. Gissar på att underhållningen inte kommer vara den bästa men nog kommer det vara spännande i 90 minuter!

Må bästa lag vinna!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Nervión
Sänt: 2014-01-29 16:14
Ska bli riktigt kul att möta Atletico i hemmaborgen. Förväntar mig som vanligt ett lågt liggande och hårt arbetande Atletico. Gäller att inte släppa in mål ikväll för det kommer inte tillåtas så många mål framåt.

Tumme upp Citera
Athletic Namn: Tzara    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2014-01-26 19:08
Magi! Klasser bättre i varenda sekvens. Grundspelet är så sjukt stabilt. Deras mål och enda chans tillkommer efter lite klumpighet. I övrigt skapar de nada. Herrera grym idag, Aduriz med - inte bara i de avgörande grejerna, utan i det mesta. Och Susa såklart! Alla var bra. Litet frågetecken på Iturraspe bara. Inte helt effektiv och som sagt lite klumpig stundtals, jag tycker han har lite sådana tendenser. Sånt straffar sig mot ivrigare och bättre motståndare. Ovanligt att se att inte San José kom till några nickmöjligheter under hela matchen!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 19:01
Så sant om Aduriz. han är säkert en pain för motståndarförsvaren men han är inte den smartaste i alla lägen när det hettar till.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 18:59
Ser ju helt galet bra ut just nu. Efter alla uddamålsmatcher hade vi ju kunnat gå åt olika håll. Men istället för att börja tappa poäng i jämna matcher har vi ju börjat göra mer mål och kunnat stänga matcher. Så jäkla viktigt att ta dom här poängen mot lite sämre lag. Man blir ju toknervös om man tittar på ett spelschema. Kan det verkligen fortsätta gå såhär bra.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: oskar
Sänt: 2014-01-26 18:41
Vad kan man säga..

17 mål på de senaste 5 matcherna. 4 segrar & 1 förlust 0-1 Drygt 4 mål i varje segermatch. Helt overkligt.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Notrica    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-01-26 18:40
Inte varje dag båda våra anfallare gör mål.. :)
Tumme upp Citera
Athletic Namn: oskar
Sänt: 2014-01-26 18:35
Hur många har han gjort i januari nu Ibai!?

Smart att ta ut Aduriz.. kändes att ett rött inte var långt borta för oss efter utvisningen och säga vad man vill om Aduriz, han är inte allt för fiffig.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 18:33
Ibai!!!!!!!!!!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 18:27
Riktigt snyggt och skönt att Aduriz börjar göra lite mål. Ibland tror man har för stora förhoppningar på Aduriz. Han hr gjort runt 10-12 mål per säsong i hela sin karriär. Men nu på slutet har han varit riktgt bra. Två mål idag och involverad i tre hemma mot Valladolid. Viktigt att ha en forward som kan hota, vi har saknat det ett tag.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: oskar
Sänt: 2014-01-26 18:20
Nu skulle jag byta ut De Marcos mot Iraola och kanske även Laporte
Tumme upp Citera
Athletic Namn: oskar
Sänt: 2014-01-26 18:18
VIlken sjuk nedtagning av Herrera!
Bland de snyggare jag sett. Ryggen mot bollbanan..
..och att sedan rycka förbi och servera Aduriz.
Vad kan man säga. Världsklass på den aktionen.
Aupa!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Notrica    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-01-26 18:14
Vad har hänt med Aduriz? Zola var en höjdar värvning som fått igång vår anfallare... :)
Tumme upp Citera
Namn: RealMadridforever
Sänt: 2014-01-26 18:13 Ändrat: 2014-01-26 18:14:48
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Notrica    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-01-26 18:13
Det där målet var väldigt väldigt viktigt.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: oskar
Sänt: 2014-01-26 18:06
Ja vi behöver nog göra ett mål till som det känns.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 18:05
känns farligt med alla varningar som trillar in, bara en tidsfråga innan vi får se ett rött?
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 17:45
Iturraspe känns lite halvt snett på det hela idag. Tidig varning etc. lite beror det på att Osasuna är bra att sätta press på mittfältet och snor sidledspassningar och då blir det ju Iturraspe som får ta ansvaret bakåt.
Ser lite osäkert ut på mitten. Om vi kan spela över eller igenom deras mittfält finns det däremot mycket plats
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Notrica    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-01-26 17:34
Börjar se lite skakigt ut nu...
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Nervión
Sänt: 2014-01-26 17:24
Och ja, det var Iturraspe som tog den onödiga frisparken
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 17:20
Yes, direkt in. Rätt hårt frispark i kombination med att Gorka chansar och är på väg bort från "sitt" och dessutom på fel fot när skottet kommer så han är chanslös. Om inte en tavla så i alla fall ett jäkla misstag av Gorka
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Notrica    Postat via SvenskaFans-appen
Sänt: 2014-01-26 17:13
Jag missade osasunas mål? Var det en direkt frispark in?

Jäkligt skön start och visst ser spelet riktigt riktigt stabilt ut? Härlig inställning i laget.
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 17:10
Vilken jäkla start på matchen och Aduriz får göra mål.

Var dt iturraspe som tog den där korkade frisparken?
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Joseba
Sänt: 2014-01-26 17:09
Yeeees!!!!

1-1 i målvaktstavlor!!!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Nervión
Sänt: 2014-01-26 16:57
Oj oj oj oj oj !!!!
Tumme upp Citera
Athletic Namn: Tzara    Postat via SvenskaFans mobilsajt
Sänt: 2014-01-26 16:52
Om de Marcos får till sitt positionsspel och en del andra defensiva grejer tror jag på honom som högerback i framtiden. Han får gärna tålmodigt slussas in där. Hans lungor är lika stora som operahuset i Bilbao!
Tumme upp Citera
Sök efter
på forumet
Sökningen visar resultat från den senaste månaden. Du kan också visa en sida eller dag:
Gå till sida
Alla inlägg ett datum

Fler nyheter






SENASTE NYHETERNA OM ATHLETIC BILBAO
ANNONS:

Klipp från FanTV.se

SERIETABELLEN
1Barcelona98102325
2Valencia96301521
3Real Madrid96211120
4Atlético9540919
5CD Leganés9522517
6Villarreal9513516
7Real Betis9513216
8Sevilla9513116
9Sociedad9423214
10Celta Vigo9324411
11Athletic9324011
12Levante9252-211
13Espanyol9243-410
14Getafe923419
15Deportivo8224-78
16Eibar 9216-177
17Girona8134-66
18Las Palmas9207-156
19Alaves9108-113
20Malaga9018-161
>> Visa hela tabellen
ANNONS:
ANNONS:


Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Hubocan flyttar till Trabzonspor
”Då är de kungar resten av livet”
Hertha Berlin bärgade en poäng
”Agenterna gör mycket nytta”
”Malmö var snäppet bättre”
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies