fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhornan
Besökare: 80530 | Inloggade: 318 | Antal medlemmar: 180605
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
  Medlem
  Kom ihåg mig
  Tradition Verpflichtet 24/10-2011 Bloggen är död, länge leve bloggen

  Tradition Verpflichtet : 24/10-2011 Bloggen är död, länge leve bloggen

  Ja, så är det, till viss del. Bloggen är inte död, men namnet ändras från och med idag. Det allmänt tråkiga namnet ”Dynamobloggen” försvinner och ersätts av det något, i varje fall i mina öron, roligare namnet ”Tradition Verpflichtet”.

  Något som man verkligen kalla denna vackra och smått förvirrande förening. Dynamo Dresden med sina åtta ligatitlar och sju cupvinster under de 40 åren den östtyska ligan levde placerar sig nog hos många som den stora giganten i öst.  Därav namnet på bloggen ”traditionsbundna”. Men nu låter jag valet av namn på bloggen bli ett avslutat kapitel.
   
  Det har hänt mycket runt omkring Dynamo Dresden de senaste veckorna, men på grund av mycket arbete både i hemmet och på jobbet har rapporteringen om Tysklands vackraste klubb legat på is. Det är inte alltid lätt att motivera för sambon att man nu ska se tysk andra divisionsfotboll i två timmar när man har två småbarn som behöver omvårdnad och uppmärksamhet.
  Laget har under denna period spelat tre matcher och tagit sju poäng. Hade Dynamo varit mer kliniska och kanske haft lite mer tur med några domslut i hemmamatchen mot Aachen så skulle det ha varit full pott på dessa tre matcher. Det som är glädjande är dock att två av dessa tre matcher har spelats på bortaplan och ni som följt mina uppdateringar här under hösten vet att jag har varit kritisk och frågande gällande Dynamos bortaspel. Det är svårt att säga exakt vad som har varit skillnaden i dessa matcher, men vi kan ju kallt konstatera att laget inte blivit lika straffade direkt efter paus eller i inledningen av matchen i dessa två matcher. Kanske har man lyckats spela in ett självförtroende i laget nu när vi börjar närma oss halvvägs av serien.
  I den senaste matchen mot Braunschweig så var Dynamo satt under kraftig press genom egentligen hela matchen, men försvaret löste uppgiften med stort understöd från mittfältet och snabba omställningar kunde sedan avgöra matchen i Dynamos favör. Den underbara Robert Koch blev tvåmålsskytt och toppar numera den interna skytteligan med fyra mål på 12 matcher. Ett helt okej facit för en mittfältare som under fjolåret och inför säsongen sågs som en superavbytare och inte en startspelare. Den som vill läsa mer om denna speciella spelare och person kan logga in på hans hemsida www.robertkoch25.de.
   
  Dynamo Dresdens andralag fortsätter att blanda och ge i Oberliga Süd. Efter nio spelade matcher står man på 13 poäng efter tre vinster, fyra oavgjorda och två förluster. Med andra ord är man ett svårspelat lag, men verkar sakna det sista lilla för att knyta ihop säcken och avgöra matcherna. Senast blev det 2-2 mot tabellfyran Aues andralag. Dock ska tilläggas att man har en match mindre spelad och en seger i hängmatchen betyder ett hopp upp till tredje plats. Tyvärr så är det nog inte realistiskt att tro på något mer än just det då Auerbach och Zwickau har skapat sig ett utrymme ned till tredjeplatsen.
   
  A-juniorlaget har också varit i farten och spelat tre matcher som resulterat i en vinst, en oavgjord och en förlust. Efter en ganska bra start på säsongen har man tappat lite, men ligger trots allt på en fin andra plats i sin regionalserie. Man lär dock få det svårt att utmana serieledaren Tennis Borussia Berlin som registrerat sju vinster på sju matcher så här långt. Positivt är dock att Manuel Hoffmann har gjort sju av lagets 16 mål och lär snart vara aktuell för inhopp i andralaget.
   
  B-juniorerna fortsätter att övertyga i Bundesligan och parkerar för närvarande på en finfin sjätte plats och det verkar faktiskt som att man kan vara med och slåss om en slutspelsplats här. 5 vinster och en oavgjord på nio matcher är ett klart godkänt facit för klubbens yngsta juniorer. Vi får hoppas att det håller i sig när det gäller talangutvecklingen, för klubben behöver verkligen bra ungdom och juniorlag.  


  0 KOMMENTARER      1371 VISNINGAR
  SGD
  dynamodresden@live.com
  2011-10-24 16:55:00


  Artikelkommentarer

  CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd


  Tidigare blogginlägg

  Tradition Verpflichtet : 04/11-2011 DFB hotar att kasta Dynamo ur cupen
  Dynamo Dresden Dynamo Dresden som klubb har under lång tid dragits med EN MINDRE DEL supportrar som skämt ut sig gång efter annan. Dynamo Dresden har därför vid upprepande tillfällen blivit varnade av det tyska förbundet att ju fler incidenter som sker, desto hårdare straff kommer det att bli. Det man kan fråga sig är var logiken i detta system ligger.

  Tradition Verpflichtet : 24/10-2011 Bloggen är död, länge leve bloggen
  Dynamo Dresden Ja, så är det, till viss del. Bloggen är inte död, men namnet ändras från och med idag. Det allmänt tråkiga namnet ”Dynamobloggen” försvinner och ersätts av det något, i varje fall i mina öron, roligare namnet ”Tradition Verpflichtet”.

  Tradition Verpflichtet : Dynamo Bloggen 19/9-2011: ”Gör man två mål på bortaplan så måste man få med sig något hem”
  Dynamo Dresden

  Tradition Verpflichtet : Dynamo Bloggen : 7/9-2011
  Dynamo Dresden

  Tradition Verpflichtet : Dynamo Bloggen : 9/8-2011
  Dynamo Dresden

  ANNONS:

  Fler artiklar om Dynamo Dresden

  SILLY SEASON - Röser och Möschl i gult
  Dynamo Dresden Vem kommer till Dresden och vem lämnar? Här publicerar vi alla rykten och övergångar som rör Dynamos trupp till säsongen 2017/2018.
  2017-06-01 11:35:00

  Inför: Dynamo Dresden - Hannover 96
  Dynamo Dresden Söndagens motståndare är ingen mindre än toppkandidaten Hannover 96. Hannover studsade tillbaka till vinnarspåret efter en 2-1 seger mot Bochum tidigare i veckan.
  2017-02-19 08:41:00

  Notiser från Dresden 170214, Ny skada, taktikkritik samt pinsamheter från Hamburg
  Dynamo Dresden Vad hände på träningen? Hur många biljetter har sålts? Vem fyllde år? Här uppdaterar vi både små och stora nyheter från Dresden.
  2017-02-14 11:02:25

  St. Pauli – Dynamo Dresden 2-0 – Dynamo föll tungt i Hamburg
  Dynamo Dresden Efter fyra poäng på två matcher reste de gulklädda spelarna till Hamburg för att återigen kampera mot rivalen St. Pauli.
  2017-02-13 17:08:30

  Inför: St. Pauli – Dynamo Dresden
  Dynamo Dresden Två relativt formstarka lag möts i helgen när Dynamo Dresden gästar Millerntor för ännu en tuff bortamatch.
  2017-02-11 11:18:00

  Philip Heise – Bara början, på vägen vidare
  Dynamo Dresden Den tionde januari presenterade Dynamo Dresden ett nyförvärv för sina supportrar. En del rynkade nog på näsan när de hörde namnet, medan andra drog på smilbanden. Namnet i sig var inte så överraskande då rykten hade tagit fart ungefär en vecka tidigare gällande en eventuell flytt till Dresden.
  2017-02-07 13:50:56

  U-17 avancerar till semifinal i Landespokal
  Dynamo Dresden Det var inte bara A-laget som spelade match i helgen. Även klubbens juniorlag hade matcher inplanerade. För klubbens yngre juniorer gick resan till rivalen Chemnitz och kvartsfinalen i Landespokal Sachsen.
  2017-02-07 10:48:01

  Dynamo Dresden - Union Berlin 0-0, en missad chans
  Dynamo Dresden Förväntningarna låg täta i luften när de båda lagen marscherade ut till avspark. Hannover 96 hade under fredagen ådragit sig ett svidande nederlag, 4-1, i Fürth, vilket gjorde att tre poäng i denna match innebar att det segrande laget skulle närma sig täten.
  2017-02-05 18:57:31

  Inför: Dynamo Dresden – Union Berlin
  Dynamo Dresden Ny tuff match väntar Dresdens söner under söndagen när öst-rivalen Union Berlin kommer på besök till DDV-stadion.
  2017-02-03 10:23:00

  Notiser från Dresden 170202 - Kusej på uppdrag, skador, ny fanshop
  Dynamo Dresden Vad hände på träningen? Hur många biljetter har sålts? Vem fyllde år? Här uppdaterar vi både små och stora nyheter från Dresden.
  2017-02-02 11:57:00

  ANNONS:
  ANNONS:

  Senaste nytt om Tysk Fotboll

  ANNONS:
  ANNONS:
  Svenska Fans
  START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
  Real Madrid tillbaka på Bernabéu
  ”Ge oss Zaza och Rodrigo”
  Marseille behöver en CL-plats
  Ett godkänt resultat av Roma
  Champions League:   Ett godkänt resultat av Roma
  Växjö inför slutspurten
  fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM FSport Prylhörnan Leovegas Leovegas
  Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies