fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM allsvenskanfantasy Prylhornan
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN  Ishockey: SVERIGE | NHL  Bandy: SVERIGE  Övrigt: US SPORTS | FORUM | BETTING
Medlem
Besökare: 112055 | Medlemmar: 184108

Kom ihåg mig
5 dagar FC Hansa Rostock

5 dagar FC Hansa Rostock

Vi berättar vad som hänt hos FC Hans Rostock de senaste fem dagarna.
Spelschemat för 3. Liga har släppts och bjuder på en fantastisk första omgång.
Dessutom har vi fler nyförvärv och spelare på väg bort att rapportera om.
Samt ligans stora värvningssensation – Kevin Großkreutz!


Sonntag 8. Juli
DFB presenterar spelschemat för 3. Liga. FC Hansa får en tuff men fantastiskt intressant inledning! I första omgången möter vi rivalen FC Energie Cottbus borta. Cottbus vann Regionalliga Nordost med mer än 30 poäng före tvåan förra säsongen och kvalade sedan mot Weiche/Flensburg och tog sig tillbaka till 3. Liga. Cottbus har fått behålla det mesta av stommen från förra säsongen och kommer säkert spela med på övre halvan av tabellen.
Cottbus – Hansa i första omgången spelas söndag den 29 juli klockan 13. Stadion der Freundschaft kommer att vara utsåld (22.500) och Hansa får med sig minst 2.500 fans.
Vår hemmapremiär är också en godbit: fredagen den 3 augusti klockan 19 tar vi emot nedflyttade Eintracht Braunschweig på Ostseestadion.
Etersom vi sedan får en så kallad englische Woche spelar vi ligamatch onsdagen den 8 augusti igen. Återigen en hemmamatch när vi tar emot toppsatsande SV Wehen Wiesbaden.
Några dagar därefter (för 4:e omgången finns inga exakta tider ännu) reser vi till Bayern för match mot SpVgg Unterhaching.
Hansa får tufft motstånd redan från början. Det är lika bra eftersom 3. Liga förmodligen kommer bli svårare än någonsin att hävda sig i.
 
Vi vill ju gå upp den här säsongen och då måste vi klara av lag som Cottbus, Karlsruhe, 1860 München eller Kaiserslautern.
På tal om Kaiserslautern, efter den katastrofala degraderingen i våras verkar fansen ändå sluta upp bakom FCK. Med drygt 13.000 sålda årskort har man redan sålt mer än inför förra säsongen i 2. Bundesliga.
Kaiserslautern inleder ligaspelet med en absolut smällkaramell. Lördagen den 28 juli kockan 14.00 tar man emot 1860 München hemma på Fritz-Walter-Stadion. Över 35.000 fans lär ta sig upp på Betzenberg för matchen.
1. FCK mot 1860 är inte bara en match mellan två giganter till traditionsklubbar, die roten Teufel och die Löwen har sedan flera år en levande Fanfreundschaft. Det lär bli en underbar stämning på Fritz-Walter-Stadion.
Matchen kommer att direktsändas i ARD. Tysklands största tv-kanal direktsänder alltså en match från första omgången i 3. Liga. I Tyskland har fotbollen en sådan självklar plats och det gör mig lycklig att se hur man vårdar den.
Här har ni hela spelschemat. 
 
Montag 9. Juli

Det verkar som om Hansa i och med sin tydliga satsning mot 2. Liga har väckt sponsorernas intresse. För andra gången på en vecka väljer en av våra sponsorer att utöka sitt engagemang och bli så kallad Premium-Partner.
Förre veckan var det solenergiföretaget Solartec som blev ny Premium-Partner. I måndags meddelade Hansa att Getränkeland gör likadant. Getränkeland har över 130 affärer och butiker i Mecklenburg-Vorpommern och har jobbat med FC Hansa sedan 2016.
Med Getränkelands uppgradering till Premium-Partner tjänar Hansa upp mot 500.000 kronor extra per säsong.
 
En nyhet från vår trupp är att Amaury Bischoff som legat efter med träningen får fortsatt förtroende. Bischoff hade en tveksam säsong och var ofta en besvikelse i sin roll som spelfördelare. För några veckor sedan blev han av med kaptensbindeln och plötsligt var det inte säkert att Bischoff skulle vara kvar hos Hansa överhuvudtaget. Tränare Dotchev har efter ett antal fler träningspass beslutat att Bischoff blir kvar.
Vår offensive mittfältare Mounir Bouziane degraderas däremot till andralaget. Förmodligen släpper Hansa honom om han hittar en ny klubb. Bouziane har inte lyckats spelas sig till en ordinarie plats under säsongen och har ofta varit en besvikelse när han fått chansen.
 
Dienstag 10. Juli
Vi spelar träningsmatch igen och möter 1. FC Neubrandenburg från Verbandsliga (division 6) på bortaplan.
Hansa vinner med 6 – 1 efter ledning i paus 4 – 1.
Ioannis Gelios står i målhela matchen och Hansa gör inte fler än fyra byten. Våra målskyttar är Jonas Hildebrandt (2), Marco Königs (2) samt Cebio Soukou och Anton Donkor med varsitt mål.
Vår laguppställning:
Gelios – Rankovic (46. Berger) Riedel (46. Wannenwetsch), Rieble (46. Bischoff), Scherff – Hildebrandt, Reinthaler, Biankadi (46. Pepic) – Soukou, Königs, Donkor
 
Samma dag blir ytterligare ett nyförvärv klart. När vår andremålvakt Eric Gründemann slet av korsbandet lät Hansa 21-årige Alexander Sebald provspela hos oss.
Sebald stod i träningsmatcherna mot Rostocker FC och FC Helsingør och lyckades bra.
”Alexander har övertygat både på träning och i matcherna och har dessutom kommit väldigt bra in i truppen. Med honom får vi en ung målvakt som redan har rutin av proffsspel” säger sportchef Markus Thiele.
Sebald har just nu kontrakt med österrikiska Austria Lustenau som lånar ut honom till FC Hansa den här säsongen.
Ioannis Gelios från FC Augsburg är vår uttalade förstemålvakt. Alexander Sebald blir andremålvakt. Rutinerade Dirk Orlishausen fårn Karlsruher SC fungerar som tredjemålvakt och målvaktstränare.
 
Mittwoch 11. Juli

Sommarens transfersensation har just presenterats: nykomlingen KFC Uerdingen värvar ingen mindre än Kevin Großkreutz!
Kevin Großkreutz – en gång Publikumsliebling hos Borussia Dortmund och senare världsmästare i Rio de Janeiro – har skrivit på ett treårskontrakt hos KFC Uerdingen.
”Klubbens koncept övertygade mig. Jag har skrivit på för tre år och vill vara med om att gå upp i 2. Liga” säger Großkreutz.
I mars förra året år fick Kevin Großkreutz sparken från VfB Stuttgart efter slagsmål på ett diskotek.
Großkreutz hamnade så småningom hos SV Darmstadt 98 där han gjorde 28 matcher förra säsongen.
Värvningen är så klart spännande. Man kan visserligen tycka att Kevin Großkreutz har det mesta av sin karriär bakom sig och att det faktum att han skriver på för Uerdingen visar att han givit upp hoppet om en karriär i det riktiga rampljuset. Å andra sidan är han faktiskt ännu inte fyllda 30 år och borde kunna uträtta en hel del till planen.
Förhoppningsvis finns det gott om vilja kvar hos Großkreutz att visa vad han kan.
I och med engagemanget hos KFC Uerdingen kommer Großkreutz bosätta sig i hemstaden Dortmund igen.
 
Donnerstag 12. Juli

FC Hansa har klart med ytterligare två motståndare innan ligan sätter igång.
Den 14 juli spelar vi välgörenhetsmatch mot vår gamla rival Rot-Weiß Erfurt. De rödvita håller på att återhämta sig efter en katastrofal säsong som innebar konkurs, nio minuspoäng och degradering till Regionalliga.
Där vill klubben ta nya tag och försöka att med små medel ta sig tillbaka till 3. Liga.  Hansa hjälper nu till litegrann genom den här matchen. Alla intäkter går oavkortat till FC Rot-Weiß Erfurt. Matchen spelas i Weißensee i Thüringen.
Den 21 juli skulle Hansa egentligen ha spelat sin sista träningsmatch inför ligastarten. Nu har vår motståndare FC Malaga tyvärr lämnat återbud.
Istället möter vi danska Hvidovre IF från danska 1. division den 21 juli. Matchen spelas i Neukloster och har avspark klockan 15.
Det verkar som om det inte alltid är så lätt att få ihop träningsmatcherna. Från början skulle vi ha mött FC Basel på Ostseestadion den 21 juli.
DFB bedömde dock att det saknades ett tillräckligt bra säkerhetskoncept för den matchen och Hansa fick ställa in.
FC Malaga lämnade in sent återbud efter som det hette ”strukturella förändringar i klubben”.


0 KOMMENTARER      1025 VISNINGAR
KARL FAGRENIUS
2018-07-12 14:05:00


Artikelkommentarer

CROSS Artikelkommentarsfunktionen stängd

ANNONS:

Fler artiklar om Hansa Rostock

Seger igen för FC Hansa Rostock
Hansa Rostock Hansa tog tre nya poäng borta mot Würzburg. Innan en kvart var spelad ledde Hansa med 2 – 0 efter mål av Breier och Soukou. Efter paus hjälpte en tidig utvisning Hansa att förvalta sin ledning.
2019-02-18 10:50:00

Inför Würzburg - Hansa Rostock
Hansa Rostock Imorgon eftermiddag möter vi formstarka Würzburg borta. Trots att vi har ett par spelare skadade är vi optimistiska. Klarar vi att spela lika bra som förra omgången har vi alla chanser till tre poäng.
2019-02-16 12:44:36

Skööön seger!
Hansa Rostock FC Hansa rör sig uppåt i tabellen igen. Hemma på Osteestadion slog vi Unterhaching med 2 – 0. Hansa var det bättre laget från början och fick utdelning före paus. I andra halvlek avgjorde Hansa matchen genom att göra 2 - 0 med en kvart kvar. Lukas Scherff och Merveille Biankadi gjorde Hansas mål.
2019-02-11 15:36:00

Inför FC Hansa - SpVgg Unterhaching
Hansa Rostock Hansa har inte vunnit en ligamatch sedan november. En seger imorgon vore så viktig inte bara för tabelläget. Publiken har börjat hålla sig borta från våra hemmamatcher. Det är hög tid att vinna tillbaka fansens förtroende.
2019-02-08 10:49:41

Hansa fortsätter förlora
Hansa Rostock Hansa förlorade med 0 – 2 borta mot Wehen Wiesbaden. I första halvlek dominerade hemmalaget och ledde 1 – 0 i paus. Efter en svag första halvlek spelade Hansa mycket bättre i andra och var nära en kvittering. Wehen Wiesbadens 2 - 0 i 88:e minuten punkterade matchen.
2019-02-04 10:15:33

Inför Wehen Wiesbaden - Hansa Rostock
Hansa Rostock Även under nye tränaren Jens Härtel gjorde Hansa en svag match förra helgen mot Braunschweig. Spelarna underpresterar, Hansa dalar i tabellen och vi är plötsligt farligt nära att dras in i bottenstriden. Nu är det dags för våra spelare att ta sitt ansvar och se till att vi vinner matcher igen.
2019-02-02 11:48:00

Hansa värvar från ligakonkurrent
Hansa Rostock FC Hansa hann värva ytterligare en spelare innan transferfönstret stängde. Från KFC Uerdingen kommer 29-årige mittfältaren Tanju Öztürk.
2019-02-01 09:16:31

Hansa värvar fransk back
Hansa Rostock Sista dagen transferfönstret är öppet presenterar Hansa vinterns andra nyförvärv. Från Carl Zeiss Jena kommer 23-årige fransmannen Guillaume Cros. Phil Ofosu-Ayeh lämnar däremot Rostock.
2019-01-31 14:56:28

Stryk mot Braunschweig
Hansa Rostock FC Hansa gjorde en dålig match borta mot Braunschweig och förlorade 0 – 2.
2019-01-27 20:16:00

Inför Eintracht Braunschweig - Hansa Rostock
Hansa Rostock 3. Liga är igång igen. Hansa reser till Braunschweig för match mot tabelljumbon. En enkel match? Glöm det – Eintracht har gjort sig av med sju spelare och värvat åtta nya under juluppehållet. Hansa kommer till Braunschweig med ny tränare och en ny spelidé. Bortasektionen är utsåld. Hansa får med sig 2.360 fans.
2019-01-26 14:14:00

ANNONS:
SENASTE NYHETERNA OM FC HANSA ROSTOCK
ANNONS:
ANNONS:
ANNONS:
Svenska Fans
START  Fotboll: SVERIGE | ENGLAND | ITALIEN | SPANIEN | TYSKLAND | EUROPA | VÄRLDEN   Ishockey: SVERIGE | NHL   Bandy: SVERIGE   Övrigt: US Sports | FORUM | BETTING
Villa körde fullkomligt över Motala
Pizarro visade att gammal är äldst
Poddario #42: Viva Polonia
Poddario #42: Viva Polonia
Vinnare och förlorare i traden
fantv fanradio livescore tabeller spelschema tvmatcher Champions League 08Fotboll CCM Prylhörnan Leovegas Elite prospects
Startsidan  |  Om SvenskaFans.com  |  RSS-feed  |  I mobilen  |  Kontakta redaktionen  |  Annons & marknad  |   Cookies